تبلیغات
باشگاه اهل قلم - زندگینامه رضا امیرخانی

زندگینامه رضا امیرخانی


او در دبیرستان علاّمه حلّی درس خواند و دارای مدرک کارشناسی دررشته‌ی مکانیک است. 17 ساله بود که به همراهی 2تن از دوستانش هواپیمایی را ساخت که برنده‌ی جایزه‌ی  اول جشنواره خوارزمی شد. او درهمین سال نوشتن اولین اثرش یعنی «ارمیا» را آغاز نمود و 4سال درباره‌ی آن مطالعه و تحقیق کرد. این کتاب درباره‌ی آن مطالعه و تحقیق کرد. این کتاب درباره‌ی آخرین روزهای جنگ و پذیرش قطعنامه‌ی صلح نوشته شد و به عنوان یکی از آثار برتر جشنواره ی «دفاع مقدس» برگزیده گردید.

وی 3 مجموعه داستان با نام‌هی «هفت سپهر» (1371)، «ناصر ارمنی»(1378) و «گزیده‌ی داستان‌های کوتاه» (1378) نیز منتشر کرده؛ اما رمان دیگر او با نام«منِ او»- که شهرتی برای نویسنده‌اش فراهم آورد – با گاه به فضای بومی تهران سال‌های 1300 تا 1367 از دو زاویه‌ی دید نسبتاً متفاوت در سال 78 انتشار یافت و با استقبال گسترده‌ای از سوی دوستداران داستان ورمان مواجه شد. بعد از آن، داستان بلند و نامه‌نگارانه‌ی «از به» (1381) با مضمونی جنگی منتشر شد که درمقایسه با اثر قبلی چندان در خور اعتنا نبود. امیر خانی ضمن نوشتن مقالات و شرکت در جلسات نقد داستان، در سال 1382 داستان سیستان – 10 روز با رهبر – را که سفرنامه‌ای از نوع خاص وگزارشی با قلم شاعرانه و ادبی است، نوشت. کتاب « نشت نشا: جستاری در فرار مغزا» (قدیانی، 1383) را می‌توان پیش زمینه‌ی نگارش رمان بعدی او دانست. وی سفرنامه‌ی «جانستان کابلستان» را که در قالب سفرنامه نگاشته شده، درسال 1390 (نشر افق) به چاپ رساند.

در سال 87 رمان «بیوتن» او در نمایشگاه کتاب عرضه شد که درون‌مایه‌ی آن به نوعی حاصل گردش یک ساله‌ی نویسنده با اتومبیل شخصی خود در سراسر آمریکا برای کسب اطلاعات در مورد مهاجران ایرانی ساکن این کشور است و نگارش و پردازش آن بیش از 5 سال طول کشید...

 ادامه مطلب در پست های بعدی...
طبقه بندی: معرفی نویسنده،

تاریخ : پنجشنبه چهاردهم آذر 1392 | 11:42 | نویسنده : قلم